Konopljina krema: recept za zimsko nego telesa in rok

V hladnejšim mesecih leta lahko zimske radosti hitro pomenijo tudi zimske tegobe. Če se tudi ti boriš s suho in razpokano kožo po rokah in telesu, si na pravem mestu!

Danes izdelujeva hranilno kremo za telo in roke, ki bo to zimo poskrbela, da bo tvoja koža mehka, gladka, in nahranjena.

Odklikaj na moj recept za bogato konopljino kremo, ki ti bo stala ob strani letošnjo zimo!

Če imaš tudi ti pogosto roke pod vodo ali med razkužili, mraz pa ne najboljše vpliva tudi na kožo po telesu (noge, pri meni so vedno problem noge), potem verjetno iščeš učinkovito rešitev, ki bi preprečila razpokano kožo na rokah in suho kožo po telesu.

Kot vsako zimo, je tudi letošnjo moja koža precej nezadovoljna z zunanjimi razmerami, ki slabo vplivanjo nanjo. Prav s tem namenom sem nekaj let nazaj razvila enostaven a učinkovit recept, ki poskrbi, da ostane koža mehka, gladka in navlažena celo zimo. Ta recept uporabljam v kombinaciji s sladkornim pilingom (enkrat tedensko), ki ga uporabim tudi za roke (dlani). Razlika je očitna!

Konopljina krema za telo in roke je precej enostavna za izdelavo, če si že izdelovala emulzije. Vanjo sem vključila same fine sestavine, ki poskrbijo, da bo koža navlažena, brez bolečega pokanja in neprijetnega lučenja. Jaz jo obožujem predvsem zato, ker je…

Kremna in bogata.

Hranilna in regenerativna

100% veganska

Enostavno čudovita.

Konopljina krema: sestavine za recept

Karite maslo

Karitejevo maslo je čudovita sestavina, ki jo enostavno moraš preizkusiti. Sama ga imam v kozmetični omarici in domači lekarni, saj kožo pomirja in čudežno spodbuja njeno celjenje (sploh v primeru kuhinjskih opeklin – likalniki, ponve in pečica).

Karitejevo maslo je bogato z kopico sestavin, ki negujejo suho, zrelo, poškodovano kožo, jo nahranijo in ohranjajo mehko, gladko in sijočo. Maslo se odlično obnese v kupu različnih kozmetičnih izdelkov; od pilingov in masel za telo, do krem za obraz in telo, negovalnih izdelkov za roke in mazil. Karite maslo je malce mastnejše kot mangovo, ampak absolutno obvezno v izdelkih za kožo, ki potrebuje bogatejšo nego.

Olje semen konoplje

Olje konoplje je še eno izjemno in čudovito olje, ki ga pogosto uporabljam v svojih izdelkih. Njegov edini problem je vonj; nerafinirano olje ima blag (a nezanemarljiv) travnat vonj. Sicer ni tako hudo kot nerafinirano avokadovo olje, vendar zna marsikoga zmotiti. Prav zaradi tega razloga je v tem receptu tudi eterično olje limonine trave – da malce prikrije vonj konoplje.

Če izvzamemo vonj, pa je olje konoplje primerno za vse tipe kože in odlično v različnih izdelkih za nego, sa pomaga vzdrževati naravno ravnovesje vlage v in na koži. Bogato je z vitamini in maščobnimi kislinami, ki pomagajo preprečevati prezgodnje znake staranja, obnavljanje kože, hkrati pa je ne mastijo in otežujejo.

Macerat kamilice

Macerat kamilice ima nežen vonj po kamilicah (presenetljivo, kajne 😉 in je izredno dobrodošla sestavina za razdražen kožo, prav tako pa spodbuja njeno celjenje in pomaga pri manjših ranicah, vnetjih in oteklinah. V recept sem ga vključila, ker je odlična sestavina v boju proti suhi koži, prav tako pa pospešuje njeno regeneracijo.

Macerat kamilice lahko narediš tudi sama. Vse kar potrebuješ je kvalitetno naravno olje (jojoba, olivno, ali sončnično so super) in posušene cvetove kamilice. Za podroben postopek pa se obbrni na tale članek.

Rastlinski glicerin

Glicerin je vlažilec; je izredno popularen, dostopen in enostaven za uporabo. Kožo naredi mehkejšo in ji pomaga zadrževati vlago. Kože ne draži in izredno raznolik je za uporabo. Dodajaš ga lahko v tekoča mila, emulzije, serume, in še mnogo več.

Kozmetične sestavine

  • Emulgator (olivem1000) – Olivem1000 je zelo priljubljen emulgator in primeren za mnogo različnih izdelkov. Pridobovajo ga iz oljčnega olja, ima Ecocert certifikat.
  • Cetil alkohol – tale sestavina je naravnost čudovita. Pa naj te ime alkohol ne prestraši. Cetil alkohol je maščobni alkohol, pridobljen iz rastlinskih olj; kože ne izsušuje ampak jo mehča. V receptu je pa zato, ker deluje kot zgoščevalec in izboljša mazljivost kreme.
  • Cosgard (konzervans) – vsak kozmetični izdelek, ki vsebuje vodo, potrebuje konzervns, da ga lahko zaščiti pred bakterijami, plesnijo in ostalimi mikro stvarmi, ki bi drugače tvojo kremo vzele za all-you-can eat bufet in tam tudi pognale korenine.

Mešanica eteričnih olj

V receptu sem uporabila eterično olje limonine trave (deluje stimulativno, kožo učvrsti in tonizira; je osvežilna in sladkasta) v kombinaciji z eteričnim oljem cedre (pomirja, spodbuja prekrvavitev).

Kako naredim konopljino kremo za roke in telo?

Izdelava kreme z konopljinim oljem je enostavna, če že imaš izkušnje z emulzijami. V nasprotnem primeru bo izdelava bolj zahtevna, seveda pa lahko vseeno poskusiš. Bolj podrobno je recept opisan spodaj, v osnovi pa gre postopek nekako takole:

  • v eni posodici stehtaš oljne sestavine
  • v drugi posodici stehtaš vodne sestavine
  • oboje segrevaš v vodni kopeli
  • nato jih zdruših in miksaš, da nastane homogena bela zmes (ki spominja na vroče mleko)
  • počakaš, da se zmes (emulzija) ohladi, ji dodaš še zadnjih nekaj sestavin, dobro premešaš in zapakiraš v čisto 100g posodico
  • uporabljaš po želji 😉

Konopljina krema: recept z karitejem in kamilico

Sestavine:

Vodna faza

  • 64.2g destilirana voda
  • 3g rastlinski glicerin

Oljna faza

  • 10g karite maslo (rafinirano)
  • 10g olja semen konoplje
  • 5g Olivem1000
  • 5g cetil alkohol
  • 5g macerata kamilice

Ohlajevalna faza

  • 0.75g eterično olje cedre
  • 0.25g eterično olje limonine trave
  • 0.8g Cosgard

 Postopek:

  1. Pripravi vodno kopel; v ponev ali kozico zlij približno 3cm vode; prižgi plin in pusti, da se voda segreva na srednje-nizki temperaturi
  2. V prvi ognjevarni posodi stehtaj sestavine vodne faze. Nato posodo s sestavinami postavi na tehtnico in si zapiši njeno težo. Ker delež vodne faze ponavadi izhlapi, ga moraš kasneje nadomestiti
  3. V drugi ognjevarni posodi stehtaj sestavine oljne faze
  4. Obe posodi postavi v vodno kopel in počakaj, da se vse sestavine popolnoma stopijo (15-20min)
  5. Nato odstrani obe posodici iz vode in pripravi palični mešalnik. Ponovno stehtaj posodo z vodno fazo in nadomesti izhlapelo vodo z ustrezno količino (v mojem primeru je bilo to 4g, kar sem že vključila v zgornji recept)
  6. Vodno fazo zlij v oljno fazo in prični mešati z paličnim mešalnikom; mešaj minuto ali dve, da se sestavine med seboj dobro povežejo in emulzija postane enotna in bela; kot vroče mleko
  7. Pusti emulzjo, da se ohladi, preden nadaljuješ z dodajanjem sestavin iz ohlajevalne faze (10-15 minut); temperatura sveže skuhane emulzije mora biti pod 40 stopinj preden dodaš zadnjo fazo sestavin
  8. Ko se emulzija dovolj ohladi ji lahko dodaš še sestavine iz ohlajevalne faze: eterična olja in pa konzervans Cosgard. Kremico dobro premešaj, nato pa jo lahko prestaviš v čisto posodico in uporabljaj po potrebi
  9. Prestavi jo v čisto 100g posodico. Rok uporabe do največ 6 mesecev.

Opombe:

  • Eterična olja lahko nadomesiš s tistimi, ki so ti bolj všeč, ali pa jih iz recepta popolnoma opustiš. V tem primeru jih nadomesti z maceratom kamilice
  • V receptu sem uporabila rafinirano karitejevo maslo zaradi vonja, lahko pa seveda uporabiš nerafinirano, če ga imaš slučajno na zalogi

Si izdelala tole konpljino kremo za zimo? Označi nas na Instagramu #norinanaravno!

    Pridruži se Wild for Nature za nove recepte, ideje, in koristne vsebine!

    Pravilnik o zasebnosti: Sovražimo vsiljeno pošto in obljubljamo, da bomo tvoj e-poštni naslov varen. Več.

    Dodaj odgovor

    Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja