Njena priljubljenost sega do starih Egpčanov in še dlje. Je izredno raznolika in zdravilna raslina, ki lahko lajša težave s kožo in prebavo, bolečimi mišicami, suhimi lasmi, in naredi ogromno za naše zdravje.
Danes si bomo tako pobližje pogledali, kaj lahko naredi aloe vera za kožo, kako izgleda njena domača uporaba, recept za gel, in mnogo več.
Si želiš izvedeti, kako lahko naravno poskrbiš za težave s kožo to poletje? Beri dalje!
Poznana tudi kot rastlina nesmrtnosti, kot so jo imelovali že Egipčani, je aloe vera res nezanemarljiv čudež narave, ki ga moraš obvezno tudi ti pobliže spoznati.
Kaj je aloe vera?
Aloe vera je izdredno raznolika in vsestranska zadevica, saj se lahko uporablja v kozmetične in medicinske namene na mnogo različnih načinov, prav tako pa jo lahko piješ, in uporabljaš svežo, kar na koži.
Aloe vera je sicer doma iz Afrike, vendar se je z človeško pomočjo razširila po celem svetu. Čez zgodovino je bila pogosta stalnica v tradicionalni medicini, od Kitajske pa do Indije in Bližnjega Vzhoda.
Vse starejše in novejše civilizacije so aloe vera sok in gel uporabljale za enake namene, kot jo mi uporabljamo danes: za blaženje vnetij na koži, za pomiritev, za vlaženje las in kože, regeneracijo, za zdravljenje ran in preprečevanje mnogo drugih težav s kožo in zdravjem.
Sicer gospodičen iz rodu Aloe obstaja malo morje (vsaj 400 vrst!), ampak mi se bomo danes osredotočili na aloe barbadensis, ki je najbolj razširjenja in popularna za uporabo v kozmetiki.
Pozitivne lastnosti aloe na kožo
Aloe vera je super za uporabo, ker kože ne masti, se izredno hitro vpija in se pogosto uporablja kot vlažilna podlaga pred nanosom krem in ostalih izdelkov. Izdelki na osnovi aloe vere pomagajo zadrževati vlago v koži in jo ščitijo pred zunanjimi vplivi.
Vlaži
Kožo naravno vlaži, zato je pogosta sestavina v izdelkih za vlaženje kože; serumih, kremah in tonikih.
Regenerira
Aloja spodbuja regeneracijo kože, določene njene sestavine pa izboljšujejo cirkulacijo, zato je dobrodošla tudi v antiage kozmetiki. Poleg tega pa preprečuje tudi nastanek pigmentnih madežev.
Pomiri
S svojim protivnetnim delovanjem pomirja razdraženo in srbečo kožo v primeru opeklin, rdečice po depilaciji ali britju (tudi za moške!), prask in ranic.
Spodbuja nastanek kolagena
In ne samo kolagena; aloa pomaga zavirati prezgodnje staranje kože tudi s tem, ko koži vrača elastičnost; naredi jo mehkejšo in bolj prožno. Poleg tega pa izboljša tudi njen ton in izgled.
Zmanjšuje akne
Aloe vera ima protivnetne, antibakterijske lastnosti, poleg tega pa vsebuje tudi antioksidante. S svojo kombinacijo sestavin lahko pomaga zmanjšati nastanek aken in mozoljev, poleg tega pa preprečuje tudi nastanek brazgotin.
Naravna pomoč za opekline
Aloe vera je tista sestavina, ki je obvezna v domači lekarni, sploh poleti. Zaradi svoje sestave dokazano blaži sončne opekline. Kožo navlaži, spodbuja njeno celjenje, in istočasno tudi hladi (še večji hladini učinek dosežeš, če aloe gel hraniš v hladilniku!)
Aloja vera: domači recepti in ideje za nego
Sok aloe vere lahko pripraviš doma z aloe vero v prahu in desitilirano vodo. Izdelava je zelo preprosta, celoten postopek pa lahko najdeš v tem receptu za aloe vera gel. Ko imaš narejen sok/gel iz aloe vere, ga lahko uporabiš samostojnega, ali pa dodajaš različnim receptom (no, formulacijam) za izdelavo domače kozmetike:
- Krema za obraz ali telo
- Hladilni gel za noge ali opekline
- Tonik ali osvežilna meglica za obraz
- Gel po britju
- Vlažilni gel za telo
- Serum za obraz
- Piling za telo in obraz
- Vlažilni gel za lase
- Anticelulitni gel
Sok aloe vere: uporaba
Sok aloe vere lahko uporabiš samostojno, kot meglico za osvežitev in poletno nego namesto gela. Enostavno ga zapakiraj v sprej pumpico in lahko jo nosiš s seboj v torbici. Popršiš ga po obrazu, laseh in telesu, kadarkoli se ti zahoče malce osvežitve. Za dodatno osvežitev in nego, mu lahko dodaš tudi hidrolat (tisti pravi za tvojo kožo)!
Po želji pa lahko sok dodajaš tudi v domače kreme in serume, kjer lahko delno nadomesti vodno fazo, npr. v tem poletnem losjonu s kakavom, ali pa v tej kremici za obraz z zelenim čajem!
Gel aloe vere: uporaba
Tako kot sok, lahko tudi naravni aloe vera gel uporabljaš samostojno in nanašaš neposredno na kožo za blaženje praskic in ranic, opeklin in seveda za vlaženje kože in las, ki pride poleti še kako prav!
Gel je preprost za uporabo; lahko mu dodajaš eterična olja glede na to, kar hočeš doseči (poprovo meto za hlajenje, sivko za pomiritev…), lahko pa mu dodaš tudi abrazivna sredstva in si narediš hiter in enostaven piling (brez olja), za poletno osvežitev ali proti mozoljem.
Različne oblike aloe vere v kozmetiki
Do sedaj si gotovo zasledila, da lahko aloe vero dobiš v različnih oblikah:
- aloe vera v prahu: ta prah je ponavadi koncentrirana oblika aloe, ki jo moraš raztopiti v vodi/hidrolatu, preden ga lahko uporabiš. Uporablja se v zelo majhnih količinah;
- aloe vera sok: tega dobiš, ko raztopiš aloe vero v prahu. Lahko pa kupiš že pripravljen sok aloe vere kot sestavino (nekatere trgovine s kozmetičnimi sestavinami ga tudi ponujajo). Sok se pogosto uporablja v vodicah, meglicah, tonikih, kremah, serumih in ostalih izdelkih…
- aloe vera gel: večina gelov, ki so na voljo v trgovinah, ponavadi vsebujejo izredno majhen procent aloe vere. Večina sestavin so zgoščevalci, kup konzervansov, nepotrebnih polnil, v nekaterih primerih tudi barve (zelena!) in dišave. To ne pomeni, da ne moreš dobiti kvalitetnega gela, vendar moraš za takšnim malce pobrskati. Gel pa je izredno praktična stvar, ker ga lahko uporabiš samostojnega za celjenje ranic, peklinic, lajšanje razdraženo kožo, ipd.
- olje aloe vere je v resnici macerat aloe v rastlinskem olju in se lahko uporablja samostojno, ali kot sestavina v mazilih, kremah, pilingih, oljih za nego telesa
- maslo aloe vere: jah, tudi tole obstaja in je v resnici izvleček aloe vere dodan v rastlinsko maslo ali kokosovo olje. Prav tako kot macerat, lahko tudi tega uporabljaš v različnih izdelkih za nego kože
- sveža aloa v domačem loncu: če imaš doma rastlino aloe, jo lahko seveda uporabiš za nego kože. Jaz jo najraje uporabljam za sončne opekline, ker ima čudežno moč regeneracije kože. Vendar pa te sveže aloe ne moreš uporabljati v svojih izdelkih za nego kože, ker se bi hitro pokvarili, pa tudi hitro izgubi unčikovitost. Nasvet? Ko jo potrebuješ, odreži list in se namaži po obrazu/telesu. Po potrebi ponovi, dokler se stanje ne izboljša.
Aloe vera za kožo: zdravilna rastlina na kratko
Kot lahko vidiš iz zgornjih opisov, je aloe vera zares izredno zdravilna in raznolika rastlina. Uporabiš jo lahko v različnih oblikah; od sveže rastline pa do naravnega gela, soka, in celo masla ter olja.
Seveda je najbolj zdravilna tista v iz domačega cvetličnega lonca (testirano, za sončne opekline dela čudeže!), vendar pa ti njene ostale oblike omogočajo, da jo dodajaš različnim kozmetičnim izdelkom in jo uporabljaš v različne namene.
Če še nisi, ti priporočam, da daš aloji možnost, da se ti dokaže; uporabi jo v pomirjevalni meglici za obraz, gelu za utrujene noge, ali pa v pomlajevalnem serumu. V vsakem izdelku te bo ta starodavna rastlina gotovo navdušila!